Maria Alm / Hinterthal

Apartmán Sára

Apartmán velikosti 1+1  (40 m2 + balkon 10m2) je pro čtyři, maximálně pět osob (ideálně pro rodiny s dětmi) a je v prvním patře. Má samostatnou chodbu, koupelnu s vanou + WC po rekonstrukci a samostatnou kuchyň. Hlavní místnost tvoří jeden velký pokoj, kde je nové na míru vyrobené dvoulůžko. Dále je na spaní je k dispozici menší oddělená část hlavního pokoje, kde je patrová postel a samostatné lůžko, tedy celkem 3 lůžka. 

 • 1x dvoulůžko (2 osoby)
 • 1x lůžko (1 osoba)
 • 1x palanda (2 osoby)

Cena za apartmán a noc: 1705 - 2970 Kč (letní sezona - 1705 czk, zimní sezona 2750 czk)
Turistický poplatek: 2,05 euro/os. nad 15 let/noc. Závěrečný úklid 45 euro. Povlečení a ručníky nejsou v ceně, možno objednat za 15 euro/osobu a pobyt. Pobyt se psem není dovolen.

Apartmán Sofie

Apartmán velikosti 1+1  (40 m2 + balkon 10m2) je pro čtyři osoby a je v prvním patře. Má samostatnou chodbu, koupelnu s vanou + WC a samostatnou kuchyň. Hlavní místnost tvoří jeden velký pokoj, kde je nové na míru vyrobené dvoulůžko a dvě samostatná lůžka. Z pokoje je vstup na balkon-terasu. 

 • 1x dvoulůžko (2 osoby)
 • 2x jednolůžko (2 osoby)

Cena za apartmán a noc: 1705 - 2970 Kč (letní sezona - 1705 czk, zimní sezona 2750 czk)
Turistický poplatek: 2,05 euro/os. nad 15 let/noc. Závěrečný úklid 45 euro. Povlečení a ručníky nejsou v ceně, možno objednat za 15 euro/osobu a pobyt. Pobyt se psem není dovolen.

Apartmán Eva

Komfortní apartmán o velikosti 3+1 (70 m2 + balkon 20m2) pro 6 osob. V apartmánu je prostorná kuchyň s jídelním koutem, ložnice, dětský pokoj se čtyřmi lůžky, obývací pokoj s krbovými kamny, balkon s grilem a zahradním nábytkem, chodba, koupelna s vanou a samostatné wc. 

 • 1x manželská postel (2 osoby)
 • 2 x palanda (4 osoby)

Cena za apartmán a noc: 150 - 240 euro (letní sezona - 150 euro, vedlejší zimní sezona 180 euro)
Turistický poplatek: 2,05 euro/os. nad 15 let/noc. Závěrečný úklid 75 euro. Povlečení a ručníky nejsou v ceně, možno objednat za 15 euro/osobu a pobyt. Pobyt se psem není dovolen. Apartmán je nekuřácký. 

Apartmán Zuzka

Apartmán o velikosti 1+1 je (40 m2 + 10 m2 balkon) pro 4-5 osob (ideálně pokud se jedná o rodinu s dětmi). Apartmán Zuzka je ve třetím patře, má samostatnou chodbu, koupelnu s vanou + WC a samostatnou kuchyň. Hlavní místnost tvoří jeden velký pokoj, který slouží současně jako ložnice a obývací místnost, z pokoje je vstup na balkon-terasu s výhledem na sjezdovku. 

 • 1x rozkládací postel (2 osoby)
 • 1x palanda (3 osoby)

Cena za apartmán a noc: 1705 - 2750 Kč (letní sezona - 1705 czk, zimní sezona 2750 czk)
Turistický poplatek: 2,05 euro/os. nad 15 let/noc. Závěrečný úklid 45 euro. Povlečení a ručníky nejsou v ceně, možno objednat za 15 euro/osobu a pobyt. Pobyt se psem není dovolen.

Lyžařské areály nad vesnicemi Maria Alm – Dienten – Mühlbach tvoří dohromady region Hochkönig, který je součástí největší lyžařské oblasti SKI AMADE.
Samozřejmostí je jeden skipas pro celou oblast. Sjezdovky jsou ve výšce 800 – 1920 metrů. Kvalita sněhu na sjezdovkách až do poloviny dubna je zajištěna orientací většiny sjezdovek na severní stranu. Nabídka sjezdovek je opravdu pestrá. Z celkem 160 km sjezdovek si vyberou jak začátečníci, tak rodiny s dětmi, sportovní lyžaři i freeridisté. K dispozici je 33 lanovek. 92 % areálu je uměle zasněžováno. 

Interaktivní mapa celé lyžařské oblasti

Zpestřením lyžování v této oblasti mohou být další tři vynikající lyžařské oblasti v dosahu:

 • Saalbach - Hinterglemm - Leogang (15km)
 • Zell am See (20km)
 • Kaprun s ledovcem Kitzsteinhorn (35km)
 • Na ledovci Kitsteihorn se lyžuje s výjimkou cca 3 týdnů v létě (srpen) celoročně.
Konigstour 

Königstour je jednou z nejkrásnějších "skirunde" - lyžařských okružních tras v celých Alpách,  je srovnatelná např. se Sella Ronda (Dolomity). Jedná se o trasu v délce 32 km, která vás provede celý areálem a nabídne ty nejkrásnější sjezdovky a výhledy na hory. Během tohoto okruhu zdoláte výškový rozdíl 6700 metrů. Můžete začít v Maria alm nebo v Muhlbachu a budete se pohybovat po tzv. ski houpačce, tak jak si sami určíte. Všechny areály jsou nyní propojeny moderními lanovkami. Všechny páteřní lanovky této oblasti tvořící tzv. Konigstour jsou ve skimapce barevně odlišeny od ostatních. Okruh je vhodný především pro zdatné lyžaře, sjezdovky spojující areály jsou většinu červené. Pro rodiny s malými dětmi je vždy lepší výběr menší lokality s vyhovující nejlépe modrou sjezdovkou. 

Večerní lyžování

Každé pondělí, středu a pátek od 18,30 do 21,30 v Maria Alm/Natrun. Ceny: 12 euro dospělý, 9,50 euro junioři a 6 euro dítě nad 6 let. 

Podrobný popis oblasti Hochkonig

 

Nejvíce sjezdovek je pod vrcholkem Aberg, kam z okraje Maria Almu stoupá kabinka a čtyř sedačka. Z vrcholu po hřebeni můžete sjíždět po širokých, přehledných a pohodlných modrých sjezdovkách - to je ideální kombinace pro rodiny s dětmi. Nabízí se ale i prudší červené sjezdovky. Níže položená polovina areálu je spíše modrá. Tento areál bude rodinám a začátečníků vyhovovat a z bytu ve skiareálu Hintermoos je doslova nadosah. Všem, kteří si chtějí užít nádherné výhledy doporučujeme Konigstour - panoramatickou trasu na lyžích celou oblastí.  Od r. 2010 jezdí z Hintermoosu nová kabinková lanovka na vrchol Gabühel nad obcí Hinterthal, kam bylo dříve nutné přejet skibusem. Hosté, kteří bydlí v Apartmánu Sára a/nebo Zuzka v Hintermoos mají další lanovku na Gabühel přímo za domem. 
Přes vrchol Gabühel (1 634 m) se dostanete po červené sjezdovce číslo 21 do vesničky Dienten. Odtud se novou šesti sedačkou pokračuje na Wastlhöhe (1 730 m) s krásnou carvingovou sjezdovkou. Navazující  šesti sedačkou a sjezdem po modré sjezdovce číslo 4 se dostanete pod Schneeberg (1 921 m), poslední vrchol houpačky. Sjezd do Mühlbachu je po černé sjezdovce, která je však "zvládnutelná"  a je jednou z mála v oblasti Hochkönig.
Nad Mühlbachem je lyžařský areál – Hochkeil (1 783 m) se dvěma velkými vleky a prudšími tratěmi a několika cvičnými svahy včetně dětského parku.

Přímo v Maria Alm má najdete pohodový a méně navštěvovaný areál Natrun a dokonce i kratší FIS sjezdovkou.

Naproti Apartmánu v Schinking je středisko Hinterreit, na který platí skipas pro oblast Ski amadé, stejně tak lze pro toto středisko koupit samostatný a levnější skipas. Reference na toto malé středisko jsou vynikající, co se týká upravy svahů a i počtu lyžařů. 

Skladba tratí v Hochkönigu pestrá a rozmístěná na poměrně velké ploše, která potěší milovníky safari a panoramatických jízd a ski houpaček.  V okolí hory Aberg si za dobrých sněhových podmínek i přes nižší nižší nadmořskou výšku užijtete i freeride.

Terény na běžky

 

V každém ze stří středisek Maria Alm - Dienten - Muhlbach nejdete také trasy na běžky. V Maria Alm je celkem 33 km tratí a jsou napojené na oblasti Saalfelden - Maishofen -Leogang. Každé pondělí, středu a čtvrtek jsou připraveny pro večerní provoz, jsou osvětlené. Krásné trasy jsou dostupné z areálu Dienten, začínají na parkovišti u šestisedačkové lanovky Dachegg, ve skimapě označená písmenem J. Tyto trasy jsou s krásným výhledem na masiv Hochkonig. Malé běžecké středisko je dostupné také z Muhlbachu, trasy na běžky a funpark Livingroom jsou pod vrcholem Hochkeil. Pokud máte rádi tento sport určitě si přijdete na své. 

Sáňkařské dráhy

V oblasti Hochkonig jsou k dispozici pět profesionálně upravených sáňkařských dráh. Nejdelší dráha končí v centru městečka Muhlbach a začíná  u chaty Kopfhutte. Další kratší trať vede na městečkem Muhlbach. V blízkosti lyžařského střediska Natrun u Maria Alm je další sáňkařská dráha, kousek opodál je kratší dráha také dostupná z Maria Alm. Kratší dráha vedená serpentnami je v Dienten. 

Snowpark

K dispozici jsou tři snowparky. Všechny jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé snowboardisty. 

 • Snowpark Aberg - Maria Alm
 • Snowpark Livingroom - Hockeil-Muhlbach
 • Snowpark Blue Tomatoe Kings Park - Muhlbach
Dětské areály

V oblasti najdete celkem 12 míst, které jsou připraveny speciálně pro nejmenší lyžaře. Jedná se většinou o výcvickové prostory s modrými sjezdovkami, často u dolní stanice lanovek. Některé jsou i ve vyšších polohách, ale vždy jsou u nich modré sjezdovky. Děti do 6-ti let mají lyžování zcela zdarma. Ve výcvikových protorech platí pro rodiče často nižší ceny skipasů, např. v areálu Hinterreit. V Maria Alm je možnost bezplatného hlídání dětí, každou sobotu od 9,30 do 15,30 můžete své děti přivézt do školky Almsport a sami se vydat např. na Konigstour. Lyžařské a snowboardové školy jsou samozřejmě k dispozici pro všechny, kdo mají chuť naučit se lyžovat. 

Naše tipy
 • Lyžařská přilba je pro děti do věku 15-ti let povinná. 
 • www.almsport.at
 • www.ski-hinterthal.at
 • www.skischule-edelweiss.com
 • Wifi zdarma, mobilní aplikace "Ski amadé Guide"
 • Od roku 2012 najdete wifi na celkem 300 místech v rámci celého Ski amadé. Wifi sítě jsou ve všech hlavních nástupních stanicích do lyžařských areálů a v dosahu cca 50 m. Máte-li chytrý telefon určitě uvítáte možnost pohodového a bezplatného připojení k internetu. Můžete si však vzít i notebook a v některé z restaurací  u nástupních lanovek si v klidu vyřídit potřebné. Wifi sítě jsou v provozu non-stop.
 • Aplikace pro iPhone a Andorid "Ski amadé Guide" je k dispozici ke stažení zdarma. Přesvědčili jsme se, že je užitečná, jednoduchá na obsluhu a přehledná, doporučujeme. 

Oblast nabízí spoustu aktivit pro letní dovolenou, turistické trasy všech náročností, širokou síť cyklostezek, jezera i koupaliště, lesní obory, lanové parky, bobovou dráhu, tenisové kurty, lukostřelbu a také mnoho přírodních zajímavostí a historických památek. Podívejte se na tu nádhernou oblast ze vzduchu na videu: 

 • 250 km značených turistických tras všech náročností

 

 • 200 km značených cyklotras všech náročností + největší evropský bike park - BIKE PARK LEOGANG

  

 • přírodní zajímavosti - soutěsky s vodopády Kitzlochklamm, Krimmelské vodopády, Liechtensteinklamm, vodní nádrže Kaprun, ledový svět Werfen (největší ledovcové jeskyně na světě ve výšce 1400-2000m)

 • lázně a koupaliště - koupaliště s toboganem v Maria Alm, Tauern Spa, lázně v údolí Gastein, přírodní jezero v Saalfelden, jezero v Zell am See (možnost zapůjčení motorového člunu i lodiček)

 

 • atrakce pro rodiny s dětmi - obora Ferleiten (Wild park Ferleiten), Geisterberg v Alpendorf (dětský park na hřebenech hor), hrad Werfen (muzeum sokolnictví a ukázky letů dravých ptáků)

 • vysokohorská silnice na Grossglockner (obora Ferleiten vedle mýtné brány) - skvělé i pro motorkáře

 • trasy na in line brusle

 

 • golfové hřiště

 • tenisové kurty

 

 • trasy pro horolezce - jedna z nejdelších horolezckých stěn Alp - Konigsjodler - se 1700 horolezeckými metry a úžasným výhledem

 • nordic walking - Aktiv Fitness Park nabízí 15 tras pro nordic alking a 11 terénních turistických cest

 • lyžování na ledovci Kitsteinhorn - Kaprun - Zell am See - celoročně kromě srpna a září. 

 • město Salcburk a jeho pamětihodnosti

 

Tauern spa - lázeňský komplex v obci Kaprun

 

Lázeňský komplex Tauern Spa nabízí návštěvníkům 11 vnitřních a venkovních termální bazénů na ploše 20 000 m2. Součástí komplexu je sportovní obchod, kavárna i restaurace.
Kromě lázní zde najdete i deset saun a parních komor a máte možnost využít léčebné kúry, masáže a kosmetické ošetření pleti i pedikúru. K dispozici je solárium, venkovní letní bar, relaxační whirlpool nebo odpočinková zóna. Pro děti jsou k dispozici skluzavky, dětské bazény, pískoviště, hřiště, dětský vodní svět. 

Sportovní a fitness zóna nabízí cardio přístroje, posilovací stroje, lekce aerobiku nebo venkovní cvičení. 

oficiální stránka lázní - https://www.tauernspakaprun.com

Ceník a otvírací doba - https://www.tauernspakaprun.com/de/spa-wasserwelt/oeffnungszeiten-preise

Otevřeno je denně od 9,00 do 22,00 v pátek do 23,00

Rodinný vstup - 4 dospělý a 4 děti stojí 69,50 euro

Nižší jsou vstupy od 18,00 hodin nebo vstupy na 3 hodiny, pro rodinu je však nejvýhodnější rodinný vstup. 

Gastein - termální lázně v údolí Gastein, cca 30 minut jízdy autem směr Pongau

 

Felsentherme (Skalní lázně) - Bad Gastein

Skalní lázně jsou vynikající, zejména díky skvělému komplexu saun a vnitřnímu plaveckému bazénu. Jsou zbudované přímo ve skalách a vytváří tak jedinečnou atmosféru. Vstup je přímo naproti nádraží a lanové dráhy na Stubnerkogel. V těchto lázních je skvělý komplex saun. Najdete zde několik druhů sauny: finská, solární, panoramatická, solná, parní, infrasauna, sanarium..k ochlazení můžete použít dva bazénky, jeden je opravdu ledový, sprchu či na sebe vylít vodu z vědra. Pro opravdové milovníky sauny je možnost se ochladit v bazénku venku a na sněhu. Pro děti je v těcho lázních fontánka s krokodýlem, togogán, a pro dospělé plavecký bazén, výřivka, perličky a skalní sprcha.

Alpentherme (Alpské lázně) - Bad Hofgastein

Tyto lázně se nachází v centru městečka Bad Hofgastein.  Jsou to moderní a největší lázně v údolí. Po nejmenší děti je zde velký prostor na hraní, mají zde bazének se skluzavkou a sestavu hracích prvků. Děti jistě zaujme i vodní multikino. Pro odvážnější děti je zde tobogán označený jako červený-mírnější a černý - prudký. Na černý togogán děti samotné určitě nepouštějte, je opravdu rychlý. Pro dámy je v lázních vyhrazená zvláštní část "ladies world" kde je vstup pánům zakázán. Je zde sauna a odpočívárna. Společně se můžete užít chrliče vody, výřivky a velmi teplý bazének s masážním proudem . K dispozicici jsou venkovní bazény, v zimě proplavete zevnitř přímo ven, v létě se můžete vyhřívat na lehátku. Lázně jsou otevřeny v hlavní sezoně tj. do 12.3. denně od 9:00 do 23:00.  Mimo sezonu od 9:00 do 21:00, ve čtvrtek, pátek a sobotu do 22:00. Ceny: doporučejeme zakoupit vstup na dvě hodiny za 16 euro (zahrnuje lázně + saunu), při delším pobytu připlatíte 1,5 eura za každou půl hodinu nebo večerní vstup na poslední tři hodiny za 18 euro. Děti do 6-ti let mají vstup zdarma. Starší děti platí snížené vstupné.  

Natrun
Přímo z centra Maria Alm vás vyveze lanovka Dorfj@t do výšky 1104 metry, kde na vás čeká spousta zábavy. Obří lesní skluzavka z horní stanice až do údolí s možností opakovaného svezení díky síti lesních cest kolem skluzavky. K dispozici je i velké dětské sportovní hřiště a lanové centrum pro celou rodinu včetně lanového centra pro nejmenší děti zdarma. (2-8 let). Další pohodovou zábavou pro celou rodinu je minigolf s 18-ti jamkami - nutno objednat v nástupní stanici lanovky.  V blízkosti Jufenalm - restaurace v místě značeném jako Jufen se také nudit nebudete. Je zde krásná procházka lesem kolem obory a pro zájemce je připravený lovecký okruh. 
 
 
 
Bobová dráha Saalfelden a atrakce v okolí
Letní bobová dráha u Bibergu v Saalfeldenu je 1600 m dlouhá se 61 ostrými zatáčkami a vede nádhernou krajinou. Je to nejdelší bobová dráha v Evropě. Najdete tu také obří skluzavku a další zábavu pro děti. Jízda nahoru dvojsedačkovou lanovkou nabízí nádherný pohled na panorama Steinernes Meer a na údolí kolem řeky Saalzach. U nástupní stanice lanovky je dětský zábavní park Sport Simon Kiddy Park, kde si děti mohou zdarma zapůjčit kolo za zejezdit si na dětském dopravním hřišti. Návštěva bobové dráhy se dá spojit s procházkou nebo túrou do okolí, ideálně i s využitím lanovky. Asi hodinu chůze od horní stanice lanovky, od hostince Berlesreiter totiž začíná dobrodružná stezka se 13-ti zastávkami. U hostince Huggenberg opodál se nachází malý zoopark. Podívejte se na video z bobové dráhy. 
 
Alpendorf - Geisterberg - dětský park
Jedná se pohodový celodenní výlet pro rodiny s dětmi. V horní stanici lanovky je trasa na které se děti pobaví a vyzkouší řadu atrakcí - lanové centrum, horské potůčky, skluzavky, houpačky, prolézačky, atd. U každé atrakce děti plní úkol, který si značí do hrací karty. Na celé trase jsou lavečky, krásné výhledy do okolí. Děti se staršími dětmi nebo dospělí zde najdou spoustu náročných tras na horské túry. Alpendorf je vzdálen cca 40 km je ze Sankt Johann am Pongau dobře značený. Výjezd lanovkou do horní stanice je se salzburskou kartou zdarma. U pokladny dostanou děti hrací karty a nálepky, k dispozici je také přehledná mapka turistických tras. Z horní stanice se jde cca 15 minut pěšky na vláček, který vás doveze až na vrcholek hory. Pešky bychom tam byli stejně rychle, protože vláček jezdí v půlhodinových intervalech, ale kvůli dětem jsme  na něj počakli. Na konečné vláčku je vstup do "světa duchů", celý park je opravdu šitý dětem na míru. Nikam jsme nespěchali a celou trasu jsme si prošli. Děti absolvovaly všechny zastávky a my jsme se kochali krásnými výhledy do okolí. Také jsme si svlažili nohy v potůčku, poseděli jsme, odpočali, prostě pohoda a pro naši skupinu 3 rodin s celkem 6-ti dětmi to byl opravdu dobře zvolený výlet.Cestou tam nebo zpět lez využít další skvělou atrakci - Liechtensteinklamm - soutěska s vodopády, se salzburskou kartou je vstup také zdarma.
 
 
 
Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm patří mezi nejdelší, nejužší a nejhlubší skalní soutěsku v Alpách. Tato přírodní zajímavost stojí bezpochyby za návštěvu. O zpřístupnění Liechtensteinklammu se zasloužil kníže Jan II. z Liechtensteinu, díky jehož investici mohly být turistické chodníky v kaňonu dokončeny v roce 1876. Do této obtížné stavby se původně, v roce 1875, pustili nadšenci z místního turistického spolku. Během stavby jim však došly peníze. Kníže věnoval na stavbu 600 guldenů a na důkaz díků nese soutěska jeho jméno. Soutěskou procházíte po dřevěných chodnících a všude okolo vás doslova burácí voda. Díky dřevěným chodníkům se dostanete na místa, která byste běžně nemohli navštívit a to zcela bezpečně (někdy jsou chodníky vlhké a je třeba dávat pozor, abyste neuklouzli, obecně je lepší vzít si jiné boty než např. sandály). Můžete vidět zajímavé skalní útvary, které vnikly působením vody. Soutěskou protéká říčka Grossarler Ache. Soutěska a místy velice úzká a její stěny jsou velmi vysoké, v místních informacích uvádějí až 300 metrů. Když se vydaří počasí a je slunečno, můžete pozorovat i úžasné barevné kombinace vznikající dopadem slunečních paprsků do rozbouřené vody v jindy těch nejtmavších místech soutěsky. Trasa je zakončená vodopádem - Nevěstin závoj, který každého návštěvníka doslova okouzlí. 
Soutěska má i svou legendu...
Jistý kovář z Oberarlu v Plankenau uzavřel s ďáblem dohodu, v níž mu slíbil svoji dcerku, když mu ďábel k jeho domu přenese léčivé prameny z údolí Gastein. Čert měl za úkol svoji práci dokončit ještě před úsvitem následujícího dne, do prvního kohoutího zakokrhání. Než však stihl práci dokončit, dozvěděla se kovářova žena o tajném spolku jejího muže s čertem. Na nic nečekala a rozhodla se zachránit dcerku a zarazit chamtivost manžela. Popadla kohouta z kurníku a ponořila ho do dřevěného koryta plného vody u studny. Ten začal kokrhat jako o život a jeho křik se rozléhal do širokého okolí. Právě v tu chvíli čert letěl ke kovárně, když v tom zaslechl kohoutí kokrhání. Ze zlosti nad tím, že nestihl práci dokončit včas, a že přišel o dívenčinu duši, vztekle mrsknul prameny do hluboké soutěsky pod sebou, aby je již nikdy žádný člověk nenašel.
Soutěska Liechtensteinklamm se nachází poblíž města St. Johann im Pongau, u ústí říčky Gasteiner Ache do Salzachu. Příjezd k soutěsce je z tohoto města dobře značen až k hlavnímu parkovišti, zde necháte auto a cca po 250 metrech dojedete k chatě, kde si koupíte vstupenky a přímo z chatky vstoupíte do soutěsky. Soutěska je přístupná od 1.5 do 30. 9. denně od 8 do 18 hod. a od 1. 10 do konce října od 9 do 16 hodin.
 
  
 
Zoo Salcburk

Zoologická zahrada se rozkládá na jihu Salcburku v těsné blízkosti letohrádku Hellbrunn. Zahrada má neobyčejně krásnou polohu. Z jedné strany se přimyká ke strmé skalní stěně hory Hellbrunn, z druhé strany je terén otevřený a nabízí krásný výhled na louky a zasněžený věnec hor kolem města Salcburk. V zoologické zahradě žie přes 800 zvířat (140 druhů). Zvláštní atrakcí jsou volně držení supy husí, tropické terárium s mnoho obojživelníky a zvláštním druhem modrých jedovatých žab. Se Salcburskou kartou je vstup zdarma. Jinak zaplatí dospělý 9,50 euro a dítě 4 euro. 

Soutěska Kitzlochklamm a cynioning

Soutěska Kitzlochklamm je přístupná od začátku května do konce září denně od 8:00 do 18:00. Je cca 25 km od bytův Maria Alm. Tento nádherný kaňon u vesničky Taxenbach vyhloubila řeka Rauriser Ache a alpské ledovce.  Již krátce po vstupu uvidíte šedesátimetrový vodopád. Trasa zahrnuje zhruba hodinový výstup po ochozech, schodech a lávkách nad bouřící vodou. V nejvyšším místě je malý pomník. V roce 1974 tu postihla školní výlet tragédie - tři desítky děvčat si tu chtěly udělat skupinové foto, dřevěný most ale nevydržel a osm dívek ve vodách řeky zahynulo. Poté byla soutěska uzavřena a cesty a jejich doplňky zrekonstruovány tak, aby podobné neštěstí bylo vyloučeno. Dnes působí chodníky, schodiště a lávky dnes působí velice bytelně a bezpečně. Už jste někdy slyšeli o cynioningu? Není to vůbec špatné, chce to ovšem velkou dávku odvahy a dobrou kondici. Soutěska Kitzlochklamm nabízí pro cynioning výborné podmínky. Milovníci cynionigu v neoprenech na rozdíl od běžných turistů jdou přímo kaňonem řeky - pokud je to možné a pokud ne, obchází trasu okolní přírodou, aby se k řece na jiném místě vrátili. Rádi skáčou do jezírek nebo se jen tak nechávají unášet proudem vody. často také musejí slaňovat skalní stěny. 

Vodopády Krimmel

Krimmlské vodopády je systém vodopádů na rozhraní Vysokých Taur a Zillertalských Alp. Svým průtokem a celkovou výškou 380 m (ve třech stupních) se řadí k největším a nejnavštěvovanějším vodopádům v Evropě. Leží v nadmořské výšce cca 1070–1450 m na jižním okraji obce Krimml v Národním parku Vysoké Taury. Většina turistů parkuje své auto ve vesničce Krimmel, cca 20 minut chůze od spodní části vodopádu. Přímo u vchodu je expozice Zázračný svět vody Krimmlu, kde naleznete vše o vodním živlu a setkáte se zde s vodou ve všech jejích podobách. V Aquacentru jsou k vidění nejrůznější vodní jevy. Můžete obdivovat vodou poháněnou houpačku nebo nehlučný vodní proud. Trasa podél vodopádů vzhůru je spojena se spoustou vyhlídek. Nejmohutnější a největší je spodní vodopád. Stezka ke střednímu a nejvyššímu vodopádu má převýšení zhruba 400 m, je velice dobře udržovaná a je na ni mnoho vyhlídkových teras. Výstup nahoru tvrvá zhruba 2 hodiny.Často se stane, že voda stříká a doslova burácí, počítejte s tím, že můžete být mokří. Výstup podél vodopádu končí u výletního hostince Krimmler Tauernhaus, odtud vodopády řeky Krimmler Ache padají ve třech kaskádách až do hloubky přes 380 m. 

Ledový svět Werfen
V městečku Werfen, cca 40 km od Salzburgu najdete kromě impozantního hradu tento světový unikát, který rozhodně stojí za návštěvu. Obrovský systém chodeb a dómů, tzv. „Ledový svět ve Werfen" se větví do vzdálenosti více než 40 km. (pro návštěvníky je otevřena pouze část chodeb). Jeskyně se nacházejí v nadmořské výšce 1400 až 2000 metrů. Do konce 19. století nebyly ledové jeskyně odborníkům ani veřejnosti známy. Vstupní otvor do jeskyně v nadmořské výšce 1641 metrů totiž není z údolí vidět. Led se v jeskyních vytvořil díky klimatickým podmínkám. Vzhledem k silnému proudění vzduchu v jeskyních je tu teplota celoročně kolem 0 stupňů Celsia. V létě je do jeskyní nasáván vzduch otvory na vrcholu pohoří, odkud proudí jeskyněmi, kde se ochladí a vane ven v nejnižším bodě. V zimě naopak stoupá relativně teplejší vzduch z jeskyně horními otvory ven. Nejchladnější částí celého systému je nejnižší část, kde se vytvořila asi kilometr dlouhá souvislá ledová vrstva.. Nejchladněji je zde na jaře, kdy právě dochází na povrchu k tání sněhu. Voda z něj vtéká do jeskyně, kde mrzne. Jeskyně nemá elektrické osvětlení, návštěvníci zde používají karbidové lampy. Se zavedením elektrického osvětlení se nepočítá ani dnes. Elektrické vedení, reflektory a především světlem způsobený růst zelených řas by narušovaly vzhled ledové výzdoby, ale je tomu tak i z romantických důvodů - návštěvníci mají stejné světelné podmínky jako původní objevitelé a nejsou tak ochuzeni o tento zážitek. Pro vstup do jeskyní je třeba se teple obléci, dětem se určitě doporučuje čepice a rukavice. Vstup do jeskyně s dětmi mladšími než 3 roky se obecně nedoporučuje, prohlídka je náročná časově i fyzicky. Nejznámějšími útvary jsou Posseltova hala, Hymirova jeskyně a Dóm Alexandera von Mörka.
Posseltova hala - impozantní tunel, který je prodloužením vchodu do jeskyně. Může být dobře 300 metrů dlouhý a stoupá stále vzhůru. V roce 1879 tu začal zkoumat jeskyni průkopník Posselt-Czorich. Dostal se až do místa, kde ho zastavil stále příkřejší led a tady udělat na stěnu jeskyně křížek - Posselt Kreuz. Dvacetimetrový Velký ledový val, který dal Posseltovi stopku, překonala až v roce 1913 pomocí sekaných stupů tříčlenná výprava vedená Alexandrem von Mörkem. Po Posseltově hale se schodiště následuje Hymirova hala (jméno má podle ledového boha ze severských ság, který byl synem nejvyššího boha Odina). Odinovým sálem se prosmýkneme do dalšího megaprostoru v jeskyni - do Domu Alexandra von Mörka. Rozměry: 60 metrů délka, 30 metrů šířka a 35 metrů výška. V jednom ze zákoutí je uložena urna s Mörkovým popelem. Posledním přáním jeskyňáře, který padl v 1. světové válce, bylo, aby našel místo posledního odpočinku právě tady. Další zastávkou je Ledový palác (Eispalast, 1.759 m n.m.), jehož rovný prostor je 70 metrů dlouhý a 25 metrů široký a je pokryt zrcadlově hladkým ledem. Ledovém paláci následuje obrátka a více méně stejnou cestou se návštěvník vrací zpátky. 
Z historie objevení jeskyní
V roce 1879 objevil jeskyně přírodovědec Anton von Posselt Czorich ze Salzburgu a povedlo se mu dostat se asi 200 metrů hluboko. V roce 1913 provedl výzkum jeskyní Alexander von Mörk. Se svou expedicí podnikl výpravu ve vlastnoručně vyrobených potápěčských oblecích k podzemnímu jezeru. V roce 1920 byla v blízkosti postavena první jednoduchá chata Forscher Hütte a byly vybudovány jednoduché chodníky a stezky umožňující výstup až k jeskyním. Jeskyně se stávaly turisticky atraktivní. V roce 1924 byly zpřístupněny pro pěší turistiku všechny ledové části jeskyní. V roce 1925 zde byla postavena nová větší chata, která byla pojmenována po Friedrichu Oedlovi, který má velké zásluhy na pracích spojených s ledovými jeskyněmi Eisriesenwelt. Od roku 1953 bylo možné se k jeskyním dostat po dosti špatné silnici Eisriesenweltstrasse. V roce 1964 byla silnice rozšířena pro obousměrný provoz a v roce 1974 bylo vybudováno parkoviště s kapacitou 300 osobních automobilů. V roce 1955 byla vybudována visutá lanovka s největším převýšením v Rakousku, která zkrátila čas výstupu k jeskyním z jednoho a půl hodiny na několik minut. V letech 1977 - 1978 byla lanovka celkově modernizována a vybavena většími kabinami pro 15 osob. Hodinová přepravní kapacita se tak zvýšila na 250 cestujících v každém směru. V současnosti lanovka dosahuje sklonu asi 50 stupňů.
Vodní nádrže Kaprun - Kaprun Hochgebirgsstausseen

Soustava vodních nádrží a přečerpávacích elektráren Kaprun slouží k pokrytí špičkového zatížení při výrobě elektrické energie. Výlet ke kaprunským vysokohorským přehradním nádržím je nádhernou cestou do světa Vysokých Taur. Elektrárny - celé vodní dílo se skládá z několika stupňů:

 • Horní stupeň - nádrže Margaritze (2000 m.n.m.) a Mooserboden (2036 m.n.m.) Slouží jako sběrače a zásobníky vody z okolních ledovců s celkovým objemem 3,2 a 84,9 mil. m3. Voda sbíraná v přehradě Margaritze je potom čerpána 11,6 km dlouhým tunelem do zásobníku Mooserboden.
 • Střední stupeň – nádrž Wasserfallboden (1672 m n.m.)

Přehrada s objemem 81,2 mil. m3. U paty její hráze je umístěna vodní elektrárna Limberg s dvěma Francisovými turbínami o celkovém instalovaném výkonu 112 MW. Turbíny využívají 365m vodního spádu z nádrže Mooserboden. Zároveň jsou zde instalována čerpadla sloužící ke zpětnému přečerpávání. V současné době probíhá výstavba elektrárny Limberg II s plánovaným výkonem 480MW. Spodní stupeň – nádrž Klamsee. Spodní záchytná nádrž, pod kterou je umístěna elektrárna Hauptstufe s celkovým instalovaným výkonem 220 MW (4 Peltonovy a 2 Francisovy turbíny). Elektrárny využívá spádu 858m z nádrže Wasserfallboden. Dále je soustavou tunelů spojena se sběrači vody z okolních údolí. Historie:  Myšlenka a první návrhy k projektu Kaprun-Grossglockner Kraftwerk vznikly v roce 1928 u firmy AEG v Berlíně. Pro problémy s rozpočtem byl však projekt pozastaven. K obnově myšlenky došlo až v 1938. Práce začaly za účelné propagandy nacistů. Byly vystaveny baráky jako zázemí pro vojsko a dělníky, většinou nasazené vězně. Již při těchto přípravných aktivitách zemřelo 56 lidí. Na podzim 1943 byla výstavba pozastavena. Většina dělníků byla přesunuta do zbrojního průmyslu. Další práce byly obnoveny až po válce v roce 1947. V poválečném Rakousku byl extrémní nedostatek elektrické energie a proto byla výstavba elektráren uznána jako extrémně naléhavá. Celý projekt však trpěl nedostatkem pracovních sil. O náročnosti stavby celého díla svědčí i počet obětí. V letech 1947 až 1955 přišlo při výstavbě o život celkem 161 lidí. 24.Září 1955 byla elektrárna slavnostně spuštěna.

 

 
Werfen

Hrad leží 40 kilometrů před Salzburgem a přístup je označen sjezdem z dálnice u městečka Werfen. Před hradem je parkoviště, které je zdarma. Hrad je na vysoké skále a od parkoviště vede nahoru lanovka. Vstup do areálu hradu a prohlídka je se Salzburskou kartou zdarma, výjezd lanovkou na hrad stojí 1,5 euro, tam i zpět. Nemáte-li salcburskou kartu, stojí vstup 10,50 euro. Na hrad lze vyjít pěšky druhou stranou hradu z městečka Werfen, kde druhá vstupní brána. V rámci vstupného lze projít tři expozice. První navazuje na zdejší tradici sokolnictví a ukazuje její vývoj. Druhá, klasická expozice, vás provede po celém hradě a jeho ochozech. Součástí prohlídky je vězení a mučírny, pětipatrová zbrojnice s ukázkami zbraní a výstup na vrchol zvonice, odkud se nabízejí překrásné výhledy na okolní údolí. Průvodkyně zde i zazvoní na 4 412 kilogramů těžký zvon odlitý roku 1586. Na tzv. sokolím dvoře, můžete vidět každodenní letové ukázky dravců. Pokud Vám představení unikne, můžete si prohlédnout řadu odpočívajících dravců. Na hradě je k dispozici průvodkyně i audio průvodce i v češtině. 
Sokolnické muzeum
Na hlavní věži Wallerturm je umístěno sokolnické muzeum, které ukazuje tradici lovu za použití dravců. V přízemí je expozice ze střední Asie, arabského světa a Ruska. Ve střední Asii je sokolnictví provozováno hlavně orlem skalním k lovu lišek a vlků. V orientu se využívají sokolovití dravci k lovu stepních zajíců a malých krocanů. V prvním patře je znázorněn vývoj sokolnictví ve střední Evropě. Do Evropy se dostal v období křižáckých válek ve třetím století. Největšího rozmachu se sokolnictví dožilo ve středověku. 
Historie hradu
Vznik hradu je spojen s lety 1077, kdy vrcholí boj o investituru (boj o právo obsazovat církevní úřady a podřízenost - nadřízenost mezi papežem a císařem). Vybudovat hrad se rozhodl arcibiskup Gebhard von Helfenstein, jež byl v boji o investituru nakloněn na stranu papeže. Hrad vznikl jako obranný a měl také velký význam na obchodní stezce vedoucí údolím Salzachu. Dobudování však nebylo arcibiskupu Gebhardovi dopřáno, poněvadž po zahájení stavby musel uprchnout na 9 let do exilu v Sasku. Odtud se vrátil na nedostavěný hrad Werfen a zanedlouho zemřel. Stavbu dokončil arcibiskup Konrád I von Abenberg. Ten měl ale podobný osud, kdy po přiklonění se na papežovu stranu, musel na 10 let do exilu. Dokončení se tak hrad dočkal až po jeho návratu, kdy dalších 25 let vládl arcibiskupskému úřadu. Hrad byl jednou v historii dobyt a vypálen, a to v letech 1525 za německé selské války. Obnovu hradu započal arcibiskup Matthäus Lang von Wellenburg. Podobu jakou má hrad téměř do dnešních dnů, získal až při přestavbě v druhé polovině šestnáctého století. To udělal Johann Jakob von Khuen-Belasy z hradu moderní pevnost italského typu. Po strádání hradu a chátrání ho v srpnu 1898 získal arcivévoda Evžen Rakouský a hrad začal být znovu trvale obýván. Arcivévoda zde nechal umístit své umělecké sbírky a sbírky zbraní. V roce 1931 zde však vypukl požár, který zničil velkou část paláce. Po prodeji svých sbírek a z vyplacené pojistky nechal arcivévoda hrad opravit. V roce 1938 musel arcivévoda nakonec hrad prodat Salcburské župě. Za druhé světové války sloužil hrad i jako školicí centrum NSDAP. Do roku 1945 zde bylo přes 40 let výcvikové středisko salcburského četnictva. Od roku 1987 je zpřístupněn areál hradu veřejnosti. Kromě středověkého hradu je také velkou místní atrakcí lednový svět - Eisriesenwelt, který se nachází nedaleko. Eisriesenwelt je největší ledová jeskyně na světě.

 

 
Grossglockner

Na nejvyšší horu Rakousku vede Vysokohorská silnice - Grossglockner Hochalpenstrasse. Silnice vám nabídne nezapomenutelné pohledy do světa národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern). Mýtná brána k této silnice je cca 30 km od bytů. S tauernskou kartou máte mýtné zdarma. Jinak stojí celodenní mýtné 33 euro pro automobil do 3,5 tuny (bez ohledu na počet osob). Tato zřejmě nejslavnější alpská silnice propojuje na 48 kilometrech rakouské spolkové země Salcbursko a Korutany. Rozkvetlé alpské louky, voňavé horské lesy, mohutné skály a nakonec také oblast věčného ledu patří k trvalým průvodcům na této cestě – stejně jako samotný Großglockner, což je nejvyšší rakouská hora vysoká  3.798 metrů. Na této silnici jsou také četné vyhlídkové plošiny, šest přírodních naučných stezek, informační tabule a vitríny a dvě návštěvnická centra, pro děti mnohá hřiště. Nejvyšší bod celé trasy je průsmyk Hochtor v nadmořské výšce 2.504 metrů. Návštěvníkům se dostane odměny v podobě panoramatického rozhledu na více než 30 třítisícových alpských vrcholů - když Vám bude přát počasí. Na výšině Franz-Josefs-Höhe, kde si téměř všichni cestující dopřávají delší odpočinek, se odkrývá nejhezčí výhled na Pasterze, což je nejdelší rakouský ledovec dlouhý 9 km. Kdo tu uslyší jasné pískání, neměl by jen nastražit uši, ale také pořádně otevřít oči. Na okraji ledovce si totiž s oblibou hrají svišti. Když se podíváte kolem dokola dalekohledem, můžete spatřit také kozorohy. Z tohoto místa se můžete vydat po dobře upravených turistických stezkách. Gletscherweg (Ledovcová stezka), která vede k čelu, moréně a ke splazu ledovce Pasterze, představuje jedinečnou ekologickou objevnou túru. Cestou na vrchol Edelweißspitze můžete při troše štěstí spatřit vzácné dravce, jako je orel skalní nebo orlosup bradatý.Kdo by chtěl na příkré horské silnici vyzkoušet nejen své auto, může se sem vydat na motocyklu nebo dokonce na kole. 

Lesní obora Ferleiten

Obora se nachází u mýtné brány na Vysokohorskou silnice Grossglockner. Uvidět zde můžete typickou alpskou faunu, cca 200 druhů zvířat. K dispozici je dětský zábavní park. Se salcburskou kartou je vstup zdarma.  Krásná je také nová expozice "život pod vodou". 

Hallein – Salzwelten a Keltové

Solný svět (Salzwelten) u městečka Hallein se nachází v blízkosti Salcburku uvnitř hory Durrnberg. Historie této oblasti je úzce spojená s Kelty, kteří tuto oblast v dávné minulosti obývali a kteří využívali solné bohatství, které se zasloužilo později bohatství Salcburku. Solné štoly existovaly v této oblasti již v době 400 let před naším letopočtem. Sůl zde těžili Keltové, kteří ji využívali ke konzervování potravin. U hory Durrnberg je možno navštívit také keltskou vesnici, je zde i letní bobová dráha a v městečku Hallein je Keltské muzeum. Hallein je místo, které můžete navštívit za každého počasí a celoročně. Ročně sem zavítá 200 tisíc návštěvníků. Objevíte svět svět horníků, seznámíte se historií těžby soly a pro děti jsou k dispozici speciální programy. Solné doly jsou nejstarší na světě a tvoří labyrint tunelů a chodeb o délce 15 km. Expozice zahrnuje i projíždku po solném jezeře. Stoly mohou navštívit děti od 4 let věku.
Prohlídka
Abyste se v dolech neušpinili dostanete helmu a bílé hornické uniformy. Potom nasednete na vláček, který vás doveze do nitra hory Durrnberg. Dále jdete pěšky úzkými a osvětlenými štolami až do útrob hory. Minete kapličku, která sloužila horníkům k motlitbám a uvidíte sochy zasypaných Keltů, které zde objevili horníci ve středověku. Během celé expozice Vás provází postava arcibiskupa Wolfa Ditricha von Raitenau, pod jehož správou se Salcburk, díky soli, proměnil v barokní klenot. Arcibiskup promlouvá na návštěvníky prostřednictvím filmu, který je promítán na stěny štol a jeskyní. Velice oblíbenou atrakcí je cca 30 metrů dlouhá dřevěná skluzavka, která Vás doveze k podzemnímu solnému jezeru. Na druhou stranu jezera, cca 70 m širokého, se dostanete lodí. Původně horníci dobývali sůl krompáči, ale postupem času vznikla nová metoda, kdy se využívalo vody, ve které se sůl rozpouští – solanka. Vznikla šachta cca 30 m dlouhá na jejímž konci byla louhovací komora, šachta se naplnila vodou a sůl se od horniny oddělila. Po cca 6 týdnech byla solanka (cca 27% soli) vypuštěna a dále se zpracovávala. Nerozpustné části horniny padaly ke dnu a voda rozpouštěla pouze stěny a strop, štola se postupně rozrůstala. Těžba zlata byla ukončena v 90. letech minulého století, kdy se těžba zlata stala nerentabilní. Jak doly vznikly? Před cca 250 miliony let vznikly v moři solné usazeniny, které se během dalších milionů let při vrásnění Alp přenesly až na místo, kde dnes leží městečko Hallein. Největší rozkvět těžby soli nastal na salcburských biskupů, kteří vládli solnohradským dolům přes tisíc let. Na počátku 17. století se zde dolovalo 36 tisíc tun soli ročně.

 

Region Hochkönig je rájem pro bikery. Pro e-biky je v regionu opravdu velké množství dobíjecích stanic (jen v MAria Alm je 13 stanic, 6 stanic je v Dienten a 5 stanic je v Muhlbach) a kola je možné přepravovat i na lanovkách.
 
Plánování výletů je pohodlné prostřednictvím 3D mapy, kde je možné plánovat výlety jak pro pěší, tak pro bikery.
 
Nejkrásnější cyklotúry jsou v rámci tvz. II-TOUR, trasa má 123 km, začíná v Maria Alm a je to panoramatická trasa, která vede přes celý region Hochkoenig, na odkazu níže jsou ke stažení mapy, a podrobné informace k celé trase:
Bikepark Leogang

Cca 12 km od apartmánů se nachízí ráj pro cyklisty - Bikepark Leogang. Leogang nabízí vše, na co může biker pomyslet. Do hor se dostanete pohodlně lanovkami a na hřebenech na Vás čekají nádherné trasy. Milovníci sjezdu jistě nebudou zklamaní, stejně tak jako nadšenci skoků. Samozřejmostí je dobře vybavené servisní centrum.

 

Downhill
 • Délka trati: 2200 m, převýšení: 458 m, spád: 21 %
 • Přírodní charakter je díky kořenům, strmým úsekům a skokům náročný i pro specialisty. Jelo se tu například mezinárodní mistrovství Rakouska.
 • Freeride
 • Délka trati: 2550 m, převýšení: 458 m, spád: 18 %
 • Na dva metry široké štěrkové trati čekají boule, ostré zatáčky, stolce a tunely. Pro začátečníky jsou v nejtěžších místech vyznačeny objížďky.
4-cross
 • Délka trati: 400 m, převýšení: 45 m, spád: 12 %
 • Čtyři metry široká závodní trať je vhodná pro čtyři borce, kteří svádějí souboje doslova tělo na tělo.
Dual
 • Délka trati: 300 m, převýšení: 45 m, spád: 15 %
 • Rychlá a plynulá trať s několika zatáčkami a skoky umožňuje bezkontaktní souboje dvou jezdců, nebo jen prosté měření času jednotlivců.
Bikeparkur
 • Cvičná loučka pro mladé jezdce a naprosté začátečníky.
Dirtjumping
 • Tři dráhy s pěti doubly jsou odstupňovány podle zkušeností pro začátečníky, amatéry a profesionály.
Túry na horských kolech
 • Leogang je součástí cyklistického regionu Pinzgau. Prijíždět se můžete po asfaltových stezkách okolo jezera v Zell am See - můžeme doporučit i na in-line brusle.  Samotná Taurenské cyklostka, která vede napříč regionem je dlouhá 325 kiilometrů. Okolí kopce jsou plné technicky a fyzicky náročných horských výjezdů a sjezdů.

 

Aktiv fitness park - Maria Alm

"Aktiv Fitness Park" v Maria Alm vám nabízí 15 tras pro nordic walking a 11 teréních tras krajinou. Trasy můžete absolvovat sami nebo s odborným doprovodem. V tom případě budete k dispozici informace o rychlosti chůze, stupni fyzické zátěže a srdeční frekvenci. 

 

Horolezectví

Masiv Hochkönigu nabízí velké množství horolezeckých výstupů všech stupňů obtížnosti. Díky většinou velmi pevnému, vodou vymytému vápenci s častými vodními žlábky patří tyto cesty k nejkrásnějšímu vápencovému lezení v Alpách. Velmi populární jsou jižní stěny Torsäule, Východní a západní Schoberkopf, Flachfeld a mezi nejnáročnější patří výstupy jižní stěnou vrcholu Hochkönig. Samozřejmě se ale najdou cesty i pro pěší turistiku, zaberou Vám hodně času. Půjdete-li trpěliv po červenobílém značení, dokud se před vámi neobjeví ferrata, jste téměř u konce! Tento závěrečný výstup stojí za zdlouhavou cestu. Pohodlné hliníkové žebříky, vás dovedou až do míst, okdu si vychutnáte nádherné výhledy do okolí: sněhová pole Grossglockneru, Grossvenedigeru, Kitzsteinhornu. Na východě uvidíte Dachstein. Na západě se táhne gigantický hřbet Loferských hor.

 

Lyžování na ledovci

Ledovec Kitzsteinhorn nabízí až 60km sjezdovek ve výšce 1976 m-3029 m. n. m. Je zde jeden z nejlepších snowparků v Rakousku.

Na své si přijdou i milovníci freeridu. 

Lyžování je v letošním roce možné do 22. července. Pro lyžaře se středisko znouvu otvírá v říjnu, dle aktuálních sněhových podmínek. 

V srpnu a září jsou v provozu lanovky pro cyklisty a pěší. 

Podrobnější informace najdete na https://www.kitzsteinhorn.at

 

 

 

Salcburk je město, které rozhodně stojí za návštěvu. Město je na seznamu památek Unesco. Má bohatou historii a navštívit můžete nejen pamětihodnosti, ale i kulturní památky a muzea.  Zoo a přírodní zajímavosti v okolí města - hora Unterberg, jsou skvělým tipem pro rodiny s dětmi. Salzburg navíc nabízí bohatý kulturní program po celý rok.

Salzburg Card - https://www.salzburg.info/cs/hotely-nabidky/salzburg-card 

 • karta s platností 24/48/72 hodin
 • ZDARMA jednorázový přístup ke všem pamětihodnostem města a do muzeí
 • bezplatná přeprava veřejnými dopravními prostředky (vč. jízdy lanovkou na pevnost Hohensalzburg a na Untersberg, plavby lodí po Salzachu okruh I)
 • atraktivní slevy při návštěvách kulturních pořadů
 • dodatečné slevy u mnoha výletních cílů
 • částečně přednostní a rychlý přístup bez čekání ve frontách u pokladen Ø ceny: https://www.salzburg.info/cs/hotely-nabidky/salzburg-card/ceny-salzburg-card 

Pro prohlídku města můžete zvolit jeden nebo více z doporučených turistických okruhů např. okruh kolem Salcburské pevnosti, okruh kolem Salcburského chrámu, Mirabellský obvod, atd. Před cestou do Salcburku si v infocentru vyžádejte brožurku, podívejte se předem a naplánujte si alespoň částečně, které pamětihodnosti navštívíte. Je to město, kam se určitě budete rádi vracet, za jeden den stihnete pouze část toho co Salcburk nabízí. Pro rodiny s dětmi bude jistě zajímavá ZOO Salcburk, letohrádek Hellbrunn nebo Skanzen. Milovníci památek zamíří co centra města. Samostatný okruh je věnován také W.A.Mozartovi.

Přečtěte si, co vše můžete v Salzburgu navštívit.

 

Pevnost Hohensalzburg

Pevnost Hohensalzburg je největší hradní komplex ve střední Evropě, který vévodí jednomu z nejkrásnějších měst na světě. Pevnost je ve vynikajícím stavu, přesto, že byla vybudovaná již v roce 1077 arcibiskupem Gebhardem. Později, v letech 1495 - 1519 byla výrazně rozšířená arcibiskupem Leonhardem z Keutschachu. Velmi zajímavé jsou středověké knížecí komnaty a hradní muzeum. Od roku 1892 je v provozu nejstarší ozubnicová dráha v Rakousku, se kterou se dostanete pohodlně a rychle nahoru na hrad.

Mozartův rodný dům

Rodina Leopolda Mozarta žila v tomto domě, tzv. Hagenauerově domě (jelikož dům patřil známé salzburské rodině Hagenaurů) od roku 1747 do roku 1773. Wolfgang Amadeus Mozart se v tomto domě narodil dne 27.1.1756. Dnes je v tomto domě muzeum. K nejslavnějším exponátům patří Mozartovy dětské housle, jeho koncertní housle, kladívkový klavír, rodinné portréty, sbírka soukromých dopisů, úředních listin a autografů. Ulička, ve které se dům nachází - Getreidegasse - je jedna z dominant Salcburku. Domy jsou zdobené cechovními štíty, dvory s arkádami a fasády vytvářejí jedinečnou atmosféru uličky.

Mozartův dům

V prvním patře tohoto měšťanského domu bylo zřízeno muzeum, které dokumentuje historii domu a život rodiny slavného skladatele. Mozartova rodina zde žila v letech 1773 - 1780. První úřední záznam o tomto domě je z roku 1617, dům je nazýván též „Dům tanečního mistra", protože se zde pořádaly taneční hodiny pro šlechtice a šlechtičny. Dům se nachází na Maraktově náměstí 8. V čele Makartova náměstí stojí Kostel Nejsvětější trojice, nejvýznamnější sakrální stavba starého města na pravém břehu Salzachu a současně první architektonické dílo velkého barokního stavitele Fischera z Erlachu.

Mozartovo náměstí

Mozartovo náměstí se rozkládá v samém srdci Salzburgu. V jeho středu stojí socha W.A.Mozarta. Mozartův památník byl slavnostně odhalen v roce 1842 za přítomnosti Mozartových synů. Vdova po Mozartovi, Constance von Nissen, se této události již nedožila.

Zámek Mirabell

V roce 1606 dal knížecí arcibiskup Wolf Dietrich z Raitenau postavit tento přepychový zámek pro svou milenku Salome Altovou. Po nádherném schodišti zdobeném soškami andělíčků - Andělském schodišti - se dostanete do Mramorového sálu. Svého času v tomto sále vystupoval otec Leopold Mozart a jeho dvě děti Wolfgang a Nannerl. Dnes je tento sál považován za jeden z nejkrásnějších oddacích sálů na světě. Také Mirabellská zahrada je překrásná. Byla založena v roce 1690, je zdobená ornamentálními záhony a pestrobarevnými květinami.

Festivalové domy

Komplex budov - Velký festivalový dům, Dům pro Mozarta a Skalní jízdárna - sloužily původně ke zcela jinému účelu než dnes. V letech 1606 a 1607 zde nechal arcibiskup Wolf Dietrich postavit stáje pro panské koně. V roce 1662 je dal rozšířit o zimní jízdárnu. V 19. století byla v tomto komplexu umístěna kasárna jezdeckého pluku. Teprve od roku 1925 byl komplex postupně přestavěn pro účely konání Salzburského hudebního festivalu.

Rezidence

Rezidence byla okázalým sídlem salzburských knížecích arcibiskupů. Tomuto účelu sloužila už od roku 1120. Její přestavba do raně barokní podoby proběhla v letech 1600 - 1619. Za zhlédnutí stojí zejména nádherné reprezentační sály a soukromé komnaty salcburských knížecích arcibiskupů, rezidenční galerie a barokní kašna.

Kolegiátní Univerzitní kostel

Toto mistrovské dílo barokního stavitele Fischera z Erlachu patří k nejvýznamnějším církevním stavbám v Evropě. Kostel byl postaven v letech 1696 - 1707 a je z jedné strany napojen na budovy Staré univerzity. Kostel byl určen pro univerzitní kolegium, proto bývá nazýván Univerzitní kostel. Jedná se o vrcholné dílo evropského baroka. Na náměstí před kostelem je tržiště, který má název „Zelný trh". Najdete zde stánky s ovocem a zeleninou, domácími lahůdkami, květiny a výrobky lidových řemesel.

Salcburský chrám

Historie vzniku chrámu je spjata s narůstající mocí knížecích arcibiskupů, duchovních vládců Salcburku. Salcburský chrám je nejznámější sakrální stavba města. Původně stával na místě středověký chrám, který roku 1598 vyhořel. V roce 1614 byla započata výstavba nového chrámu podle plánů italského stavitele Santina Solariho, který sloučil barokní styl s prvky staré římské architektury. V roce 1628 byl chrám vysvědcen. Za návštěvu stojí chrámové muzeum a muzeum vykopávek.

Hřbitov sv. Petra

Hřbitov je zasazen do tak nádherného historického prostředí, že je považován za jeden z nejkrásnějších hřbitovů na světě. Současně je také jedním z nejstarších, protože zmínky o tomto pohřebišti sahají až do období pozdní říše římské, do počátků Salcburku, který Rímané nazývali JUVAVUM. Ke zvláštnostem hřbitova patří katakomby vytesané do stěn mnišské hory. Atmosféra hřbitova je plná mystického kouzla.

Linecká ulička

Po staletí byla centrem obchodníků a i dnes zůstává oblíbenou nákupní ulicí. U čísla popisného 14 začíná velmi strmá část na Kapucínskou horu. Ulička Vás zavede až k Felixově bráně, která vede ke Kapucínskému klášteru založenému v roce 1599. V nádherné nedotčené přírodě s velmi rozmanitou faunou a flórou se vinou turistické stezky, které Vás zavedou na okouzlující vyhlídková místa, odkud budete mít město jako na dlani.

Letohrádek Hellbrunn

Na pokyn knížecího arcibiskupa Markuse Sittkuse byl na počátku 17. století dvorním architektem Santinem Solarim postaven v nádherném parku na okraji Salcburku letohrádek Hellbrunn. Letohrádek Hellbrunn spolu se rozlehlým parkem a skvělou zahradní architekturou obveselovaly před několika staletími mocné tohoto světa a dodnes se tímto skvostem baví návštěvníci Salcburku. Kromě letohrádku Hellbrunn najdete v komplexu i Měsíční zámeček, kde je umístěno národopisné muzeum, přírodní kamenné divadlo a zoologická zahrada.

Zoo Salcburk - Hellbrunn

Zoologická zahrada se rozkládá na jihu Salcburku v těsné blízkosti letohrádku Hellbrunn. Zahrada má neobyčejně krásnou polohu. Z jedné strany se přimyká ke strmé skalní stěně hory Hellbrunn, z druhé strany je terén otevřený a nabízí krásný výhled na louky a zasněžený věnec hor kolem města Salcburk. V zoologické zahradě žie přes 800 zvířat (140 druhů). Zvláštní atrakcí jsou volně držení supy husí, tropické terárium s mnoho obojživelníky a zvláštním druhem modrých jedovatých žab.

Untersberg

Untersberg je domácí hora Salcburčanů a oblíbený výletní cíl v každém ročním období. Na vrchol Untersberg vede řada turistických stezek a horolezeckých výstupů. Z vrcholů do údolí vede 8,5 km dlouhá sjezdovka. Cyklisté mají k dispozici okružní cyklostezku, horolezci náročné výstupy a ti ostatní mohou obdivovat tajemné ledové jeskyně nebo ochutnat některou z kulinářských specialit na horských chatách. Největší atrakcí je však nádherná příroda. Kabinová lanovky na vrchol hory Untersberg vede z Grodigu/St.Leonard až do výšky 1853 metrů.

Salcburský skanzen

Uprostřed chráněné rezervace kolem hory Untersberg je zajímavý skanzen, který dokumentuje historii venkovského života v Salcburku. Ve skanzenu se nachází 74 historicky cenných originálních staveb, jako jsou selské statky, hospodářské budovy, řemeslnické dílny a průmyslové objekty. Celým areálem vede 7 km dlouhá sít cest a stezek. V provozu je také historická železnice, která projíždí velkou částí expozice.

Maria Plain - poutní místo

Poté co byl mariánský obraz z tohoto místa v roce 1652 odvezen do Salcburku, nařídil arcibiskup Guidobald Thun postavit na jeho počest kapli. Arcibisku Max Gandolf nechal postavit vedle dřevěné kaple kostel/baziliku. Bazilika stojí v obci Bergheim nedaleko Salcburku a lze ji považovat za jednu z dominant okolí Salcburku. Pro svou krásnou polohu v lůně přírody a úchvatný pohled na alpská panoramata je Maria Plain vyhledávané výletní místo. U příležitosti 28. korunovační slavnosti v roce 1779 složil Mozart k uctění památky zázračného obrazu Panny Marie svou slavnou „Korunovační mši."

Muzeum moderního umění

Muzeum moderního umění má dvě budovy, obě na mimořádně krásných místech Salcburku. Rupertinum stojí v srdci starého města v sousedství Festivalových domů. Interiér tohoto paláce byl zmodernizován pro účely pořádání výstav soudobého umění. Druhé muzeum na Mnišské hoře představuje svou moderní koncepcí prostory, ve kterých se pořádají mezinárodní umělecké expozice.

Salcburské muzeum

Muzeum sídlí v historické budově Nové rezidence na Mozartově náměstí. Zrekonstruované výstavní sály nabízí vzácné umělecké předměty. Vedle Salcburského muzea stojí PANORAMATICKÉ MUZEUM s jedinečnou malbou Johann Michaela Sattlera, která znázoruje Salcburk a okolí kolem roku 1829. Zajímavou atrakcí pro návštěvníky je světově proslulá zvonkohra, která se rozeznívá 3x denně z věže arcibiskupského paláce.

Lyžařská sezona pro oblast Hochkoenig (areály nad vesnicemi Maria Alm - Muhlbach  - Dienten) začíná 8.12.2023 a končí 7.4.2024
Začátek i konec sezony jsou vždy závislé na aktuálních sněhových podmínkách. 

Rozdělení sezon: 
 • Ski amadé Start - do 22.12.2023
 • Hlavní sezona Ski amadé Live & Special - 23.12.2023 -  29.3.2024
 • Ski amadé Finale - od 30.3.2024

JAK NAKUPOVAT SKIPASY ONLINE
Ceny v online prostředí jsou pohyblivé. Odvíjí se od aktuální poptávky a od termínu nákupu. Cena jednodenního skipasu v online prostředí začíná na částce 51 euro/dospělou osobu. Fixní ceny jsou na pokladnách, kde cena za jednodenní skipas v hlavní sezoně je 73,90 euro. 

Webová adresa pro nákup v AJ: https://tickets.skiamade.com/en 
 1. Nejprve se přihlaste nebo registrujte, registrace do Ski amadé Friends Club je zdarma a přináší výhody
 2. Vyberete variantu - jednodenní nebo vícedenní skipas, termín a oblast (např. Gastein)
 3. Vyberete si osoby, pro které skipas kupujete, automaticky se nahrají osoby, které jsou v rámci rodiny registrované ve Ski amadé Friends Club, další osoby můžete přidat
 4. Vyberete si druh skipasu, u jednodenních skipasů jsou i varianty pro skipas na 3 hodiny, do 12ti hodin a od 14ti hodin
 5. Garance vrácení peněz v případě storna je za poplatek 2,5 euro a je volitelná
 6. Zkontrolujete si váš výběr, v tomto kroku si můžete můžete vybrat, zda si přejete aktivovat nosič, který máte doma (v tom případě budete potřebovat zadat číslo nosiče), vyzvednout si nosič na pokladnách lanovek, případně si nosič vyzvednout v prodejním automatu
 7. Zaplatíte. Platba je možná bankovním převodem nebo on-line kartou
Ceny skipasů

Pozor - Skipasy jsou nepřenosné. Nelze si půjčovat skipasy ani mezi rodiči. Možné to je pouze u dětí do tří let věku v rámci nabídky Jungfamilienkarte nebo v rámci celosezonního skipasu Young Family ALL-IN Card White 

Skipas zakoupený na dobu 1,5 dne a více, je platný pro celou oblast Ski Amadé.

Fotografie na skipas je nutná pro skipasy na 9 a více dní.

 • Dítě, 6-15 let, ročník 2008-2017, poloviční ceny oproti dospělým, 3. a každé další dítě v rodině má skipas zdarma
 • Mladiství/Junior - ročník 2005, 2006, 2007 včetně
 • Dospělý - ročník 2004 a starší
 • Děti narozené před rokem 2018 lyžují zdarma

Rodinná příslušnost se prokazuje na základě společného trvalého bydliště dětí, mladistvých a rodičů uvedeném na průkaze totožnosti - pas, občanský průkaz
Přilba je povinná pro děti do 15-ti let věku. Skipasy jsou nepřenosné (kromě skipasu pro rodiny s dětmi mladšími tří let, podrobněji v níže). Vratná záloha na skipas je 3 eura (na čipovou kartu).

Akční nabídky pro oblast Ski Amadé
 • Skipas pro rodiny s dětmi - rodiče dětí mladších tří let (ročník 2018 a mladší) mohou mít jeden společný skipas, který si mohou půjčovat dle potřeby mezi sebou. U pokladen je nutno vyžadovat tzv. Jungfamilienkarte.
 • Rodinný bonus - každé třetí a další dítě v rodině má skipas zdarma
 • JUNIOR WEEKEND DISCOUNT - soboty a neděle jezdí děti (ročníky 2007 - 2016) a mladiství (ročníky 2004 až 2006) za ceny o 35% nižší, slevu nutno vyžádat u pokladen. Sleva se vztahuje i na vícedenní skipasy, které zasahují do dnů sobota a neděle. 
  24 euro - děti, cena na den 
  36 euro - mladiství

 • Registrujte se ve Ski amadé Friends Club
  • karta Friends Cards současně slouží jako nosič pro skipas
  • karta nabízí slevy na servis a testování lyží v prodejnách Intersport
  • speciální nabídka skipasů pro členy
  • zdarma zásah horské služby kromě přepravy vrtulníkem, v celé oblasti Ski amadé
  • rodinná karta = FAMILY MEMBER CARD - možnost zvýhodněného nákupu pro celou rodinu
  • registrace na tomto odkaze: https://www.skiamade.com/en/my-Ski-amade-Friends-Club
Salcburská karta - 190 výletních cílů v ceně jedné karty - platí v letní sezoně od května do listopadu

  

Zakoupení této karty je velmi výhodné, protože jednotlivé vstupy jsou výrazně dražší. Při zakoupení karty obdržíte brožuru s podrobným seznamem cílů. NOVĚ je GROSSGLOCKER ALPENSTRASSE/vysokohorská silnice na Grossglockner v ceně karty, respektive můžete si vybrat, zda zdarma využijte 24 hodinovou Salzburg Card pro návštěvu Salzburku a nebo naopak bezplatný vstup na horskou silnici Grossglockner. 

Karta nabízí vstupy zdarma (zpravidla jednotlivé vstupy, ale některé atrakce nabízí i opakované vstupy zdarma) na cekem 190 aktrakcí v Salcburské oblastiKartu využijete k návštěvám zdarma na koupaliště, do lázní, na výjezdy lanovkami, vstupy na hrady, zámky, do muzeí, vstupy do přírodních parků, lesních obor. 
Jednotlivé vstupy jsou drahé a pořízení karty se Vám jednoznačně vyplatí, je však třeba si dovolenou s využitím karty naplánovat.

Karta existuje v 6-ti a 12-ti denní variantě.

 • dospělí 95 € /6 dnů, 118 € /12 dnů,
 • děti, 6-16 let, 48 €/6 dnů, 59 €/12 dnů 
 • třetí a další dítě mají v rámci jedné rodiny kartu zdarma

Kartu lze zakoupit v infocentru nebo si ji nechat zaslat poštou. Karta je k dispozici také digitálně, stačí si ji jen objednat, zaplatit a stáhnout si ji do svého smartphonu.

 • koupaliště, přírodní koupaliště/jezera, termální lázně - 44 vstupů
 • hrady a zámky - 4 vstupy (mezi mini i monumentální hrad Werfen).
 • muzea/muzea v přírodě a výstavy - 45 vstupů
 • přírodní zajímavosti (soutěsky s vodopády, jeskyně, apod.) - 17 vstupů
 • lanovky/lokální železnice - 28 vstupů
 • vysokohorské silnice - 4 vstupy (mezi nimi i vysokohorská silnice na Grossglockner)
 • sport - 11 vstupů
 • lesní obory - 2 vstupy
 • Salcburk - zdarma muzea, zámečky, ZOO, veřejná doprava

Další oblíbené výlety:

 • Vysokohorská silnice na Großglockner (Großglockner Hochalpenstraße)

Místo: Začíná ve Fuschu (asi 40 km)
Otevírací doba: začátek května až konec listopadu, otevřeno denně
Mýtné pro osobní automobily: 35,50 €
Nezapomenutelný zážitek na střeše Rakouska. Několik výstav a bohatá flora a fauna podél cesty. Pozor! Volně pobíhající svišti (i po silnici)!
www.grossglockner.at

 • Lesní obora Ferleiten

Místo: Fusch-Ferleiten (asi 40 km)
Otevírací doba: květen až listopad denně od 8.00 do setmění
Od jelení a dančí zvěře až po sviště, medvědy a vlky. Přímo u stanice pro výběr mýtného na vysokohorskou silnici na Großglockner.
www.wildpark-ferleiten.at

 •   Přehradní tauernská elektrárna Kaprun

Místo: Kaprun - Kesselfall (asi 35 km)
Otevírací doba: začátek května až polovina listopadu, otevřeno denně
Prohlídka elektrárenské skupiny Glockner-Kaprun s nádržemi Wasserfallboden a Moserboden. Prohlídka s průvodcem podle dohody.
www.kaprunhochgebirgsstauseen.at

 • Ledový svět Werfen

Místo: u Werfenu (asi 75 km)
Otevírací doba: otevřeno denně od začátku května do konce října
Zážitek zvláštního charakteru - největší ledová jeskyně na světě.
www.eisriesenwelt.at

 • Krimmelské vodopády

Místo: Krimml (asi 70 km)
Otevírací doba: otevřeno denně od poloviny dubna do poloviny října
Nejvyšší vodopády Evropy s výškou pádu více než 140 m.
www.wasserfaelle-krimml.at

 • Mozartův rodný dům

Místo: Město Salcburk (asi 100 km)
Otevírací doba: otevřeno celý rok
Dokumenty, obrazy, zařízení bytu a hudební nástroje z Mozartovy doby.
www.mozarteum.at

 • Zámek Hellbrunn

Místo: Město Salcburk (asi 100 km)
Otevírací doba: otevřeno od začátku dubna do konce října. Různá otevírací doba vždy podle sezóny.
Postaven v roce 1615, obzvláště půvabné: Hellbrunnské fontány.
www.hellbrunn.at

 • Pevnost Hohensalzburg

Místo: Město Salcburk (asi 100 km)
Otevírací doba: otevřeno celý rok
Největší hradní komplex v Evropě a symbol festivalového města Salcburk. Prohlídky hradu, od věže Reckturm nádherný výhled na město.
www.salzburg-burgen.at

 • Pevnost Hohenwerfen

Místo: Werfen (asi 75 km)
Otevírací doba: Otevřeno po celý rok, ukázky letu dravců vždy v 11.00 a 15.00 hod.
Pevnost byla postavena kolem roku 1077 a upoutá svým obranným zařízením, zbrojnicemi a historickou hradní sokolnickou stanicí. Zážitek pro velké i malé!
www.salzburg-burgen.at

 • Jeskyně Lamprecht ve Weißbachu

Místo: Weißbach (asi 35 km)
Otevírací doba: otevřeno denně od května do října
S celkovou délkou asi 35 km největší průchozí jeskyně na světě.
www.naturgewalten.at

 • Zellské jezero (Zeller See)

Místo: Zell am See (asi 20 km - každou hodinu autobusové spojení)
Zellské jezero nabízí krásnou přírodní kulisu a několik koupališť s pláží. Je možné využít i výletní lodě a několik půjčoven loděk.

Region Hochkoenig (vesnice Maria Alm - Muhlbach - Dienten) nabízí 6 lanovek s letním provozem.
S letní Hochkoenig kartou jsou lanovky zdarma. Karta je zahrnuta v ceně ubytování pro apartmány 7, 11, 23, 29 a 48 v Maria Alm / Hintermoos. 
Možnost přepravy s kolem, od května do října 2024 je vždy některá z lanovek v provozu. 

DORFJ@T NATRUN - lanovka z centra Maria Alm

  

SESSELBAHN SCHWARZECKALM - nástupní stanice pod apartmány v Hintermoos

 

SESSELBAHN HOCHMAIS - nástupní stanice lanovky u apartmánů v Hinterthal

 

DOPPELSESSELBAHN GABÜHEL - dvojsedačka s nástupní stanicí v Dienten

  

SESSELBAHN BÜRGLALM - šestisedačka z Dienten

  

KABINENBAHN KARBACHALM - kabinová lanovka z Muhlbachu

  

Ceník: 

                                                 dospělý mládež     dítě    
1 x jízda nahorů i dolů € 27 € 19,50 € 13,50
1x jízda nahoru € 20 € 15 € 10
1x jízda dolů € 20 € 15 € 10
Mládež: 2006-2008
Dítě: 2009 - 2018 (děti mladší 6-ti let zdarma)
Doprava kol a elektrokol je v ceně kromě lanovky Hochmaisbahn a Schwarzeckalmbahn (nedopravuji elektrokola). Doprava kol s Hochkoenig kartou je zpoplatněná. 
 

Online shop 

vyzkoušejte nákup lístků on-line, pokud nakoupíte včas, můžete získat zajímavou slevu

Hochkoenig Friends Cards a Kombi Friends Card

Karta zahrnuje  6 x lanovku, zdarma využití turistického autobusu a s kartou Kombi Friends Card také zdarma vstupy na koupaliště v Maria Alm a Muhlbach. Karty jsou k dostání na pokladnách lanovek.
 
                                                 dospělý mládež    dítě    
Hochkoenig Friends Card € 164,50 € 124 € 82
Hochkoenig Kombi Friends Card  € 170,50 € 124 € 94
rodinná karta - 2 + 2 děti € 351